| Price | Negotiable |
| MOQ | 50 SETS |
| Delivery Time | 5-8 WORK DAYS |
| Brand | SONGRUI |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE |
| Model Number | DKC800DC |
| Packaging Details | 37*25.5*32cm |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 Set/Sets per Month |
| Place of Origin | China | Lifting Force | 800kg |
| Packaging Details | 37*25.5*32cm | Power supply | 220V/50Hz;110V/60Hz |
| Model Number | DKC800DC | Supply Ability | 10000 Set/Sets per Month |
| Certification | CE | Brand Name | SONGRUI |
| Payment Terms | T/T | Backup Battery | Optional |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 5-8 WORK DAYS |
| Limit switch | Spring limit switch / Magnetic limit switch | Minimum Order Quantity | 50 SETS |
| Motor Power | DC24V/170 | Gate Move Speed | 16-18m/min |
The DKC800DC gate opener designed for residential use, weight up to 800 Kg and operating distance up to 8 meters.
Compact structure, novel appearance, easy installation.
Product features:
Main technical parameters:
| Unit Model | DKC800DC |
| Power Supply | AC220V/50Hz |
| Maximum Gate Weight | 800kg |
| Motor Power | DC24V/170 |
| Output Torque | 18N.m |
| Output Shaft Height | 46mm |
| Limit Switch | magnetic limit switch or spring limit switch |
| Gate Moving Speed | 16-18m/min |
| Remote Control Range | ≥30md |
| Recording of Up Remotes | 25 |
| Frequency | 433.92MHz |
| Work Duty | S2 20min |
| Noise | ≤50db |
| Working Tempreature | -20℃~+50℃ |
| Backup Battery | Optional |
| Driving Mode | Gear |
| Package Weight | 11kg |

