| Price | Negotiable |
| MOQ | 50 SETS |
| Delivery Time | 5-8 WORK DAYS |
| Brand | SONGRUI |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE |
| Model Number | PY300DCL |
| Packaging Details | 340*290*373cm |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 Set/Sets per Month |
| Storage battery | 24V 4.5Ah | Place of Origin | China |
| Gate moving speed | 13m/min | Packaging Details | 340*290*373cm |
| Product Name | Sliding Gate Opener | Power supply | 220V/50Hz;110V/60Hz |
| Maximum weight | 300Kg | Model Number | PY300DCL |
| Supply Ability | 10000 Set/Sets per Month | Certification | CE |
| Brand Name | SONGRUI | Payment Terms | T/T |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 5-8 WORK DAYS |
| Limit switch | Electronic limit switch | Minimum Order Quantity | 50 SETS |
| Motor power | 100W |
Sliding Gate Opener Automatic Door Operator Automation DC Motor Battery Waterproof 300KG PY300DCL
The gate opener designed for residential use, weight up to 300 Kg and operating distance up to 8 meters.
Product features:
* Built-in control board and 24V/4.5Ah backup battery.
* Intelligent charging system supplied.
* MCU is supplied to control the gate opener.
* Keypad / single button interface.
* Alarm lamp, Photo beam & safety beam interface.
* User can select auto-close function.
* Electronic limit switch and soft start & slow stop function.
* Manual key release design for emergency purposes.
* Automatic stop when hitting obstacle during opening, auto-reverse when hitting obstacle during closing.(Smart version)
* Soft start and slow stop. (Smart version)
* Solar System compatible
Main technical parameters:
|
Warranty
|
1
Year
|
|
After-sale
Service
|
Online
technical
support
|
|
Project
Solution
Capability
|
graphic
design,
3D
model
design,
total
solution
for
projects,
Cross
Categories
Consolidation
|
|
Application
|
Apartment
|
|
Design
Style
|
Modern
|
|
Model
Number
|
PY300DCL
|
|
Model
|
PY300DCL
|
|
Power
supply
|
AC220V/50Hz;
AC110V/60Hz
|
|
Motor
power
|
24VDC
/100W
|
| Output Torque | 8N.m |
| Output Shaft Height | 46mm |
|
Gate
moving
speed
|
13m/min
|
|
Maximum
weight
of
gate
|
300Kg
|
|
Remote
control
distance
|
≥30m
|
|
Limit
switch
|
Electronic
limit
switch
|
| Recording of Up Remotes | 25 |
| Remaote Frequency | 433.92MHz |
| Work Duty | S2 30min |
|
Working
temperature
|
-20°C
~
+70°C
|
| Working Noise | ≤60dB |
|
Storage
battery
|
24V
4.5Ah
|
| Driving Mode | Chain |
|
Package
weight
|
18.94Kg
|


