| Price | $59.99-$399.99/PCS |
| MOQ | 1 PCS |
| Delivery Time | 30 Days |
| Brand | Elite Battery |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Certification | CE, UL, MSDS, UN38.3, MSDS |
| Model Number | 12V 120Ah |
| Packaging Details | Carton box with pallet |
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal, MoneyGram |
| Supply Ability | 10000 PCS/Month |
| Rated Capacity | 120Ah | Place of Origin | Guangdong, China |
| Compact Desiged | With Built-in BMS | Self-diacharge Rate | <3% |
| Packaging Details | Carton box with pallet | Model Number | 12V 120Ah |
| LED Indicator | Yes | Supply Ability | 10000 PCS/Month |
| Certification | CE, UL, MSDS, UN38.3, MSDS | Cycle Span | 3000-5000 Cycles |
| Brand Name | Elite Battery | Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal, MoneyGram |
| Energy | 1536Wh | Price | $59.99-$399.99/PCS |
| Delivery Time | 30 Days | Capacity | 12V 120Ah |
| Minimum Order Quantity | 1 PCS | Nominal Voltage Voltage | 12.8V |
| Application | ESS, EV, Solar System | OEM/ODM | Available |
Non Toxic Lithium Iron Phosphate 120Ah RV 12V Li-ion LiFePO4 Battery
12V Lithium Irom Phosphate Battery 120Ah LiFePO4 Li-ion RV Battery
Feature
1. Excellent safety performance: The P-O bond in lithium iron phosphate crystal is stable and difficult to decompose. Even at high temperature or overcharge, it will not collapse and heat or form strong oxidizing substances like lithium cobaltate. The decomposition temperature of lithium iron phosphate is about 600℃. Therefore, it has excellent safety performance.
2. Environmental protection: the battery is generally considered to contain no heavy metals and rare metals (nickel-hydrogen batteries contain), non-toxic, non-polluting, in line with European RoHS regulations, is an absolute green battery approved by RoHS.
3. Without memory effect: rechargeable batteries often work under full charged but no full discharged conditions, and the capacity is quickly lower than the rated capacity. This phenomenon is called memory effect. Such as Ni-MH, Ni-Cad batteries have memory, but lithium iron phosphate batteries do not have this phenomenon, no matter what state the battery is on, it can be charged or used at any time, no need to charge it under the situation of fully discharged. The parameters of 12V 540Ah battery were shown below:
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacit | 120Ah |
| Energy | 1536Wh |
| Internal Resistance | ≤10mΩ |
| Cycle Life | >3000 cycles@1C 100% DOD |
| Months Self Discharge | <3% |
| Efficiency of Charge | 100%@0.5C |
| Efficiency of Discharge | 96-99% @1C |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6±0.2V |
| Charge Mode | 0.2C to 14.6V, then 14.6V charge current to 0.02C(CC/CV) |
| Recommend Charge Current |
20A |
| Max. Charge Current | 100A |
| Max. Continuous Discharge Current | 100A |
| Max. Pulse Current | 250A(3S) |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Charge Temperature | 0ºC to 45ºC(32F to 113F)@60±25% Relative Humidity |
| Discharge Temperature | -20ºC to 60ºC(-4F to 140F)@60±25% Relative Humidity |
| Storage Temperature | 0ºC to 40ºC(32F to 104F)@60±25% Relative Humidity |
| Water Dust Resistance | IP54 |
| Cell&Method | 4S |
| Package | ABS plastic case |
| Dimensions(in./mm.) | 483*170*240mm |
| Weight(lbs./kg.) | 16kg |
Product Images

Application of LiFePO4 Battery
⇒
UPS,
Solar,
Wind,
Mobile
generator,
Back
up
power
⇒
Solar
power
bank,
Solar
LED
lighting,
Solar
street
light
⇒Scooter,
E-bike,
Golf
cart,
E-motor,
E-tour
car,
tricycle
⇒Electric
drill,
electric
saw,
lawn
mower
and
so
on
⇒Remote
control
cars,
boat,
aircraft,
toys
⇒Medical
devices,
equipment
and
portable
equipment
⇒Bluetooth,
GPS,
Wearable
device,
Power
supply,
Wireless
Q&A
1.
Where
can
I
get
the
price?
We
will
offer
you
the
quotation
within
24
hours
after
receiving
your
inquiry.
2.
What
is
your
MOQ
?
Sample
order
for
testing
is
available.
3.
How
can
you
guarantee
your
quality.
Elite
implements
strict
quality
control
in
every
production
process
to
ensure
the
stability
and
consistency
of
the
products.
We
have
a
team
of
professional
workers
who
are
engaged
in
quality
management
during
every
process.
Besides,
all
of
our
products
have
3-5
years
warranty.
4.
What
about
the
lead
time
of
bulk
order?
It
depends
on
your
order
quantity.
Elite
applies
strict
production
program.
Normally,
the
lead
time
is
30
days.
5.
What
shipping
method
can
I
choose?
How
about
the
shipping
time?
By
Express
(3-15
days):
suitable
for
urgent
time
or
small
quantity;
By
Sea
(25-45
days):
suitable
for
bulk
order;
By
Railway
(15-35
days):
Suitable
for
bulk
order.
Our
sales
person
will
recommend
the
most
suitable
solution
for
you
according
to
your
detailed
order
and
situation.