| Price | $159.99-$799.99/PCS |
| MOQ | 1 PCS |
| Delivery Time | 30 Days |
| Brand | Elite Battery |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Certification | CE, UL, MSDS, UN38.3, MSDS |
| Model Number | 12V 300Ah |
| Packaging Details | Carton box with pallet |
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal, MoneyGram |
| Supply Ability | 10000 PCS/Month |
| Rated Capacity | 300Ah | Place of Origin | Guangdong, China |
| Compact Desiged | With Built-in BMS | Self-diacharge Rate | <3% |
| Packaging Details | Carton box with pallet | Model Number | 12V 300Ah |
| LED Indicator | Yes | Supply Ability | 10000 PCS/Month |
| Certification | CE, UL, MSDS, UN38.3, MSDS | Cycle Span | 3000-5000 Cycles |
| Brand Name | Elite Battery | Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram,Paypal, MoneyGram |
| Energy | 3840Wh | Price | $159.99-$799.99/PCS |
| Delivery Time | 30 Days | Capacity | 12V 300Ah |
| Minimum Order Quantity | 1 PCS | Nominal Voltage Voltage | 12.8V |
| Application | ESS, EV, Solar System | OEM/ODM | Available |
OEM ODM Rechargeable 300Ah 12V LiFePO4 Battery Li Ion marine Boat
12V Deep Cycle Rechargeable 12V 300 LiFePO4 Li-ion Boat Battery
Feature
One of a very important advantage of lithium iron phosphate battery is that it has long life span, the cycle times of lead acid battery is about 300 times, the highest is 500 times, but the cycle times of lithium iron phosphate battery can reach more than 2000 cycles. The life span of the same quality lead acid battery is about 1-1.5 years, but the lithium iron phosphate battery will reach 7-8 years under the same conditions. Overall, the performance-price ratio of lifepo4 battery will be more than 4 times that of lead-acid batteries. Another important advantage of lifepo4 battery is that it is without memory effect: rechargeable batteries often work under full charged but no full discharged conditions, and the capacity is quickly lower than the rated capacity. This phenomenon is called memory effect. Such as Ni-MH, Ni-Cad batteries have memory, but lithium iron phosphate batteries do not have this phenomenon, no matter what state the battery is on, it can be charged or used at any time, no need to charge it under the situation of fully discharged.
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 300Ah |
| Energy | 3840Wh |
| Internal Resistance | ≤10mΩ |
| Cycle Life | >3000 cycles@1C 100% DOD |
| Months Self Discharge | <3% |
| Efficiency of Charge | 100%@0.5C |
| Efficiency of Discharge | 96-99% @1C |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6±0.2V |
| Charge Mode | 0.2C to 14.6V, then 14.6V charge current to 0.02C(CC/CV) |
| Recommend Charge Current |
20A |
| Max. Charge Current | 100A |
| Max. Continuous Discharge Current | 100A |
| Max. Pulse Current | 250A(10S) |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Charge Temperature | 0ºC to 45ºC(32F to 113F)@60±25% Relative Humidity |
| Discharge Temperature | -20ºC to 60ºC(-4F to 140F)@60±25% Relative Humidity |
| Storage Temperature | 0ºC to 40ºC(32F to 104F)@60±25% Relative Humidity |
| Water Dust Resistance | IP54 |
| Cell&Method | 4S |
| Package | ABS plastic case |
| Dimensions(in./mm.) | 525*269*220mm |
| Weight(lbs./kg.) | 37kg |
12V 300Ah LiFePO4 Battery Image
Application of LiFePO4 Battery
1. Back-up System and UPS: Telecom Base / CATV system / Computer Server Center / Medical Instruments / Military Equipment.
2. Energy Storage: Solar-Wind Power System / City Grid (On/Off) / Community and Family / RV Motorhome / Golf Carts Battery / Boat Marine Yachts / Electric Skateboard / Vehicle.
3. Other Applications: Security and Electronics / Mobile POS, Mining Light/ Torch / LED Light / Emergency Light / LED Backup / Engine Starting Battery,etc.
Company Information
Introduction
Shenzhen Elite New Energy Co., Ltd is a leading battery manufacturer in China, which is committed to provide customers with safe and durable green energy products, including EV power battery systems, portable energy storage, household energy storage, micro power grid, battery solutions for telecom station power supply, UPS, solar street lights, and battery packs for police car, harvesters, AGV, forklift, balance vehicles, electric tricycles, electric wheelchairs, etc.
Packaging & Shipping
Package: With high quality pearl wool, UN cartons / Plywood, plastic pallet.
Shipping: By air, by sea, by express, railway transportation and so on.
Q&A
1.
Where
can
I
get
the
price?
We
will
offer
you
the
quotation
within
24
hours
after
receiving
your
inquiry.
2.
What
is
your
MOQ
?
Sample
order
for
testing
is
available.
3.
How
can
you
guarantee
your
quality.
Elite
implements
strict
quality
control
in
every
production
process
to
ensure
the
stability
and
consistency
of
the
products.
We
have
a
team
of
professional
workers
who
are
engaged
in
quality
management
during
every
process.
Besides,
all
of
our
products
have
3-5
years
warranty.
4.
What
about
the
lead
time
of
bulk
order?
It
depends
on
your
order
quantity.
Elite
applies
strict
production
program.
Normally,
the
lead
time
is
30
days.
5.
What
shipping
method
can
I
choose?
How
about
the
shipping
time?
By
Express
(3-15
days):
suitable
for
urgent
time
or
small
quantity;
By
Sea
(25-45
days):
suitable
for
bulk
order;
By
Railway
(15-35
days):
Suitable
for
bulk
order.
Our
sales
person
will
recommend
the
most
suitable
solution
for
you
according
to
your
detailed
order
and
situation.