| Price | Negotiable |
| MOQ | 100pcs |
| Delivery Time | 15days |
| Brand | HUAXING |
| Place of Origin | China |
| Certification | MSDS |
| Model Number | HX4812 |
| Packaging Details | Carton |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000pcs per month |
| Place of Origin | China | Peak current | 24A |
| Max charge current | 10A | Packaging Details | Carton |
| Model Number | HX4812 | Supply Ability | 10000pcs per month |
| Max discharge current | 12A | Certification | MSDS |
| Brand Name | HUAXING | Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 15days | Capacity | 12Ah |
| OEM | YES | Minimum Order Quantity | 100pcs |
| Voltage | 48v | ODM | YES |
| Life cycles | Over 2000times |
| 48v 12ah | |
| Cell | 32700-3.2V6.0Ah |
| Connection | 2P15S |
| Normal voltage | 48V |
| Normal capacity | 12.0Ah |
| Normal energy | 0.576kWh |
| Communication way | No |
| IP | IP54 |
| Working voltage ranges | DC37.5V~54.75V |
| Case dimensions(mm) | 399.85*110*94mm |
Our safety tests for our lifepo4 battery:
Our life cycle tests for our lifepo4 battery:
Related lifepo4 battery:
More information about our common lifepo4 battery types or
customized types,
Pls free free to contact us directly.
About
us:
HUAXING
NEW
ENERGY
is
a
group
company.
Our Factory Environment: Welcome to visit us!
OUR CERTIFICATIONS