| Price | Negotiable |
| MOQ | 100 PCS ( If we have goods in stock, the MOQ is 5 PCS. ) |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Brand | YUNLING |
| Place of Origin | GUANGZHOU, CHINA |
| Certification | ISO / TS16949 |
| Model Number | IKZTE |
| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10000 PCS |
| Condition | New | Car Make | For Toyota |
| Place of Origin | GUANGZHOU, CHINA | OE Number | 58RCT3527FO |
| Car Year | 2005-07 | Specification | 35*78*38*27*44mm |
| Model Number | IKZTE | Supply Ability | 10000 PCS |
| Certification | ISO / TS16949 | Brand Name | YUNLING |
| Payment Terms | T/T, Western Union | Car Model | HILUX TGN16R 2.7L PETROL |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 5-8 work days |
| Product name | Toyota Clutch Release Bearing Assembly | Quality | 100% Tested |
| Minimum Order Quantity | 100 PCS ( If we have goods in stock, the MOQ is 5 PCS. ) |
58RCT3527FO 35*78*38*27*44mm Toyota Clutch Release Bearing Assembly
This clutch release bearing assembly is used for TOYOTA. Car model is HILUX TGN16R 2.7L PETROL. The specification of release bearing is 35*78*38*27*44mm. Release Bearing Overall Height is 41mm; Width Between Ears is 44mm; Working Height (fork To Face) is 30mm. Release Bearing I.d. is 35mm and O.d. is 70mm. OEM number of this Release Bearing Assembly Unit is 58RCT3527FO. Adopting high-grade low noise professional lubrication, effectively reduce the coefficient of friction; reach to non-abnormal noise and non-fever level. High-quality materials, with advanced refinement technology, make the metal micro lattice more densification and equality, wear resistance and durability.
Product Specification
| Item name | Clutch Release Bearing Assembly |
| Material | Steel |
| Release Bearing Overall Height | 41mm |
| Release Bearing Width Between Ears | 44mm |
| Release Bearing Working Height (fork To Face) | 30mm |
| Release Bearing I.d. | 35mm |
| Release Bearing O.d. | 70mm |
| OEM No. | 58RCT3527FO |
| Car Fitment | TOYOTA HILUX TGN16R 2.7L PETROL |
|
|
|||
|
Detailed Images
|