| Price | Negotiable |
| MOQ | 100 PCS ( If we have goods in stock, the MOQ is 5 PCS. ) |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Brand | YUNLING |
| Place of Origin | GUANGZHOU, CHINA |
| Certification | ISO / TS16949 |
| Model Number | 4D360BT2 / 4M42-0AT |
| Payment Terms | T / T; Western Union |
| Supply Ability | 10000 PCS |
| Condition | New | Car Make | For Mitsubishi |
| Place of Origin | GUANGZHOU, CHINA | Part Number | ME500850 |
| Product Name | Clutch Pressure Plate / Mitsubishi Clutch Kits | Specification | 275*168*332mm |
| Model Number | 4D360BT2 / 4M42-0AT | Supply Ability | 10000 PCS |
| Certification | ISO / TS16949 | Brand Name | YUNLING |
| Payment Terms | T / T; Western Union | Car Model | CANTER Platform/Chassis (FB_, FE_, FG_) |
| Year | 2001/08 - / | Price | Negotiable |
| Delivery Time | 5-8 work days | Minimum Order Quantity | 100 PCS ( If we have goods in stock, the MOQ is 5 PCS. ) |
| Engine | 4D360BT2 / 4M42-0AT |
ME500850 Clutch Cover 275*168*332 4D360BT2 Mitsubishi Clutch Kits
OE number of this clutch cover / Mitsubishi Clutch Kits is ME500850. AISIN number is CM-309. ASHUKI number is C080-06 / C089-19. DAIKIN number is MFC558. EXEDY number is MFC558. HERTH+BUSS JAKOPARTS number is J2105042. And JAPANPARTS number is SF-570. This Clutch Pressure Cover Assembly is used for Mitsubishi CANTER Platform/Chassis (FB_, FE_, FG_) (2001/08 - /). The size of this pressure plate is 275*168*332mm. The outer diameter is 275mm, inner diameter is 168mm, and the Bolt Hole Circle is 332mm.
Product Specification
| Item Name | Clutch Pressure Plate / Clutch Cover / Mitsubishi Clutch Kit |
| Quality | 100% Tested |
| Condition | New |
| Outer Diameter | 272mm |
| Inner Diameter | 168mm |
| Bolt Hole Circle | 332mm |
| Ref. number | ME500850 |
| Car Make | For Mitsubishi |
| Car Model | CANTER Platform/Chassis (FB_, FE_, FG_) |
| Engine | 4D360BT2 / 4M42-0AT |
Used in Vehicle
| 70-05-570 - Clutch Pressure Plate |
| Model | Engine | Displacement | Power | Hp | Type | Year |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MITSUBISHICANTER Platform/Chassis (FB_, FE_, FG_) |
(2001/08
-
/)
|
|||||
CANTER
Platform/Chassis
(FB_,
FE_,
FG_)
3.6
TD
|
4D360BT2 | 3566 | 97 | 132 | Platform/Chassis |
01/08
-
10/11
|
CANTER
Platform/Chassis
(FB_,
FE_,
FG_)
3.0
TDi
|
4M42-0AT | 2977 | 92 | 125 | Platform/Chassis |
01/08
-
05/07
|
OEM
| MITSUBISHI | ME500850 |
ArtNum
| AISIN | CM-309 |
| ASHUKI | C080-06 |
| ASHUKI | C089-19 |
| BLUE PRINT | ADC43254N |
| DAIKIN | MFC558 |
| EXEDY | MFC558 |
| HERTH+BUSS JAKOPARTS | J2105042 |
| JAPANPARTS | SF-570 |
Detailed Photos