| Price | Negotiation |
| MOQ | 1 |
| Delivery Time | 14Days |
| Brand | GCC |
| Place of Origin | Guangdong,China |
| Certification | ISO/GMP/CE |
| Model Number | AS |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 5000Sets/Month |
| Place of Origin | Guangdong,China | Packaging Details | Wooden Box |
| Product Name | Cleanroom Air Shower | Material | Stainless Steel |
| External Size | 1000*1200*2050mm | Model Number | AS |
| Supply Ability | 5000Sets/Month | Certification | ISO/GMP/CE |
| Brand Name | GCC | Payment Terms | T/T |
| Type | Standard Air Shower | Price | Negotiation |
| Delivery Time | 14Days | Minimum Order Quantity | 1 |
| Loading Capacity in one time | One Person | Internal Size | 860*790*1910mm |
Cleanroom air showers are specialized enclosed antechambers which are incorporated as entryways of cleanrooms and other controlled environments to reduce particle contamination.Air showers utilize high-pressure, HEPA- or ULPA-filtered air to remove dust, fibrous lint and other contaminants from personnel or object surfaces. The forceful "cleansing" of surfaces prior to entering clean environments reduces the number of airborne particulates introduced.
| Item | GCC-AS-1000 |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Internal Size | 790*860*1910mm |
| External Size | 1200*1000*2050mm |
| Efficiency | 99.99%@0.3μm,G3 |
| Voltage & Power | 220V/50Hz/750W |
| Air Volume | 1200m³/h |
| Fan Rotate Speed | 2800R/min |
| Wind Speed | ≥25-30m/s |
| Showering Time | 0-99s( adjustable) |
|
Noise (The noise was measured from a meter away) |
<62dB |
| Remark | Can Be Customized |



