| Price | Negotiable |
| MOQ | 5sqm |
| Delivery Time | 10 working days after receiving the payment |
| Brand | OEM |
| Place of Origin | Shen Zhen China |
| Certification | CE RoHS |
| Model Number | OEM |
| Packaging Details | Flight case, Plywood case |
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 10K sqm per month |
| Place of Origin | Shen Zhen China | Life Span | ≥50000 Hours |
| Packaging Details | Flight case, Plywood case | Cabinet Material | die-casting |
| Model Number | OEM | Supply Ability | 10K sqm per month |
| Certification | CE RoHS | Name | Mobile Truck LED Display |
| Brand Name | OEM | Payment Terms | T/T, L/C, Western Union, MoneyGram |
| Price | Negotiable | Delivery Time | 10 working days after receiving the payment |
| Minimum Order Quantity | 5sqm | Resolution/mm | 6.67mm |
| Gray Scale | 16bit | Application | promotional activities / public relations activities, |
Outdoor SMD2727 P6.67mm Mobile Truck LED Display For Promotional Activities
Product features:
1.
Lightweight.
Convenient
in
transporting
and
installing
&
saving
labor
cost,
suitable
for
flow
shows.
2.
Nice
appearance
and
simple
structures.
3.
Jointed
correctly,
being
installed
&
dismounted
by
one
person
without
tool.
4.
Humanized
operating
interface
with
breakdown
indicator
lights,
easy
to
maintain.
5.
High
debugging
brightness
and
no
damage
to
gray
scale,
achieving
the
debugging
technology
for
nice
image.
Applications of our products
---
Outdoor
and
indoor
advertising,
digital
billboards,
advertising
companies
---
Sports
halls,
fields,
playgrounds,school
church
---
Airports,
bus
stations
and
railway
passenger
terminals.
---
Facades
of
shopping
malls,
department
stores,
banks
and
car
dealerships.
---
Architecture
and
social
projects,
information
systems
in
cities.
---
Show-business,
concerts,
festivals,
motor
shows
and
other
public
events.
Details
| Pixel Pitch | 6.67mm |
| Pixel Density | 28224px/m2 |
| LED Type | SMD2727 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 1280*960mm |
| Cabinet Resolution | 192*144px |
| Cabinet Weight | 79kg |
| Cabinet Material | die-casting |
|
Ingress
Protection (front/rear) |
IP65/IP54 |
| Brightness | >5500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/4 Scan |
| Power Consumption(avg.) | 250w/m2 |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | ≥ 1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Supply |
AC
110/220±10% 50~60Hz |
|
Temperature (operating/storage) |
-20~50°C -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) |
10%~90%RH 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Life Span | ≥50000 Hours |
| Pixel Failure | <0.0003 |


Our
service:
1).
Your
inquiry
related
to
our
products
or
prices
will
be
replied
in
24hrs.
2).
Well-trained
and
experienced
staffs
to
answer
all
your
enquires
in
fluent
English
.
3).
OEM&ODM,
any
your
customized
screen
we
can
help
you
to
design
and
put
into
product.
4).
are
offered
for
your
unique
design
and
some
our
current
models
.
5).
Protection
of
your
sales
area,
ideas
of
design
and
all
your
private
information
FQA: